Ukázka Záchrany Tonoucí Osoby z Vody 28.2.2015

Ukázka pro naše Rakouské kolegy

Byla sobota 28.2. a nás čekala ukázka pro naše Rakouské kolegy-Záchrana Tonoucí se osoby propadnuté do ledu. Sešli jsme se v hasičárně, sbalili jsme si věci a příslušenství potřebné k této ukázce a vyrazili na led k Frymburskému mostu. Nejdříve jsme museli vybrat to správné místo ke konání. Místo se našlo proběhlo změření ledu a začala příprava, než kolegové dorazí. Led měl 20 cm. Příprava byla hotová a všichni pozvaní přijeli z hasičárny, kde měli malou exkurzi. Nejdříve jim Tonda Labaj vysvětlil postupy a vše co se týká ledu a záchrany. Pan Emil Krol byl tak ochotný a vše co Tonda Labaj říkal, tak překládal za což mu tímto děkujeme. Ukázka začala nejdříve jsme ukázali způsob záchrany pomocí hliníkového žebříku a smyčky kdy se zachránce žebříkem posouvá k tonoucímu a vloží žebřík pod něj a omotá mu mirelonovou smyčku kolem pasu a pomocí velké karabiny si ho připevní k žebříku. Po znamení na kolegy na břehu začalo vytahování lanem čímž zachránce a i tonoucího vytáhli až ke břehu jezera. Druhý způsob byl pomocí našich speciálních saní. Postup byl v celku stejný nebo spíše podobný jako u žebříku jen s tím rozdílem, že zachránce si poté na ty saně sedl nohama se zachytl k provazovým smyčkám, které jsou k tomuto určeny a sáhl pro tonoucího do vody a zatáhnutím a přitáhnutím si osobu položil na sebe. Opět dal znamení kolegům na břeh a ty zase tažením přitáhli oba dva ke břehu, kde zachráněného celého svlékli a usušili a zabalili do dek a thermofolie, dali na nosítka a přenesli na Gatora. Po skončení této ukázky se všichni přemístili opět do hasičárny ,kde probíhalo jednání o spolupráci atd.…